Choď na obsah Choď na menu
 


Ako spoznáme zdravého škrečka?

Ked je o škrečka správne postarané,ked je v suchu a v správnej teplote,ked je správne krmený a má dostatok vody a vitamínov a je v dobrom prostredí,obvykle býva zdravý.Ale aj tak si choroba nevyberá.

Môže to byť prejavené mnohými príznakmi.

Najčastejšie sa to prejavuje ako nechuť k jedlu.A škrečky majú veľmi dobrý apetít a preto ked vidíte,že škrečkovy nechutí,určite s ním nieje niečo v poriadku.

Príznaky môžu byť aj iné,ako napr. špinavá srsť okolo análneho otvoru a chvostu (,alebo lisynami v srsti.

Môžete vydieť aj napr. drobné ranky či nathnuté ucho.To vznikne pri súboji škrečkov.To nieje nič.Pri najhoršom je to chyba krásny.V poriadku takéhoto škrečka môžete  napr. kúpiť.

 

Ako liečiť chorého škrečka?

Nikdy neodkladajte návštevu veterinára.Ten vám povie,čo robiť.No nie vždy škrečka zachráni.

Cestou k veterinárovy sa postarajte,aby nebol škrečok vo veľkom teple alebo chlade a dajte mu tam kúsok zeleniny ako zdroj vody.Cez horúčavy prikladajte k prepravke flašky so studnenou vodou.

Najčastejšie príznaky choroby:

  • Kýchanie,podráždené oči či nos,tečie z nich

To môže byť alergia.Môže mať alergiu na nejaký hniezdny materiál,alebo osviežovač vzduchu....

Ale môže to byť aj prechladnutie.Takže držte škrečka v teple a ak mu na druhý deň nebude lepšie,tak odneste škrečka k zverolekárovy.

  • Srsť okolo chvostu je veľmi špinavá alebo vlhká

Váš škrečok má hnačku.Možno z toho,že zjedol niečo,čo mu nesadlo.Ale môže to byť aj známka vážnej infekčnej choroby,takže neodkladajte návštevu veterinára.

  • Lysiny v kožúšku

Môže to byť starobou,alebo sa škrečok mohol o niečo trieť a srsť si ošúchať.Ak si ale lysé miesta škriabe,to budú asi roztoče.Chodte k veterinárovy a ten vám da na to prípravok.

  • Nechuť k jedlu (česká verzia)

– vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři!
Zkušenost chovatele (oteklá tvář): "křečkovi něco uvízlo v lícní torbě, bohužel už mu nepomohl ani veterinář, byl nejspíš příliš slabý."
Zkušenost chovatele (nechuť k jídlu): "křeček se neustále přesouval z hadru na podlahu krabice, nejspíš se
chtěl chladit, nic nejedl a stále jen spal, těžko se pohyboval. Veterinář mu píchl injekci a řekl, že je nachlazený, měla následovat injekce další den, křeček však bohužel zemřel."

  • Po páde alebo príliš divokom zaobchádzaní škrečok leží ako mrtvy,nehýbe sa

Váš škrečok môže byť v šoku,aj ked nemusí byť vážne zranený.Nechajte na kludnom a teplom mieste a za 2-3 hodiny by mal byť v poriadku.Ak nebude ok,tak ho odneste k veterinárovy.

  • Rezná rana (škrečok sa porezal o niečo ostré)

Pridajte kvapku antiseptika do teplej vody (prevarte ju a nechajte vychladnúť) a ranu jemne umyte.Ked sa začervená a zapáli sa,odneste škrečka k vetovy.

 

  • Mokrý chvost

Vyskytuje sa väčšinou u mládat (pri odstave),je to bakteriálna choroba prejavujúca sa zapáchajúcou hnačkou (až je mokrý chvost).ŠKREČKA odneste  IHNEĎ k veterinárovy a dajte škrečkovy antibiotiká,inak zvieratko môže zomrieť do 24 hodín.Je to choroba vyvolaná stresom (napr. skorý odstav od matky) a zvieratá aj po vyliečení nesmú byť použité v chove.Chroba je nákazlivá a náchylnosť je dedičná.Ak škrečok zomrie a pod.,treba klietku nechať cca 3 týždne odstáť a vyumývať dezinfekčným prostriedkom,než sa do nej dá další škrečok.

 

  • Zlomeniny

Ak škrečok neštastne spadol a zlomil si nožičku,okamžite ho odneste k vetovy,ten si s tým poradí.

Ale ak si to nevšimnete,škrečkovy môže nožička zle zrásť a zdeformovať mu ju.

 

Koľko žije zdravý škrečok?

Zvyčajne sú to dva,tri,občas aj viac rokov.No môže sa stať že škrečok zomrie na nejakú záhadnú chorobu alebo po neštastom páde.

 

Čo robiť,ked mi zomrie môj škrečok?

Najlepším liekom na bolesť  je další škrečok.Už budete vedieť,kolko mu dávať jesť,kolko pohybu potrrebuje,akú starostlivosť a pod.

Ak ste zvieratko mali naozaj rady,tak neváhajte a kúpte si dalšieho škrečka.